Menu

Co přináší ITIL 4?

Co přináší ITIL 4?

Žijeme v době rychlých změn, známých jako "čtvrtá průmyslová revoluce". Charakterizuje ji digitální transformace našeho světa a nezbytná interakce mezi lidmi, digitálními technologiemi a fyzickými aktivy. Toto dynamické a komplexně prostředí si od úspěšných organizací vyžaduje, aby byly agilnější, lépe připraveny adaptovat se a připravené přijímat nové způsoby práce.

Rámec ITIL 4 pomáhá organizacím zvládnout tyto výzvy, které jsou relevantní nejen pro ITSM profesionály, ale pro širší škálu odborníků pracujících v digitálním světě. Rozšiřuje předešlé verze tím, že poskytuje organizacím praktický a pružný základ pro podporu při jejich digitální transformaci. Dává k dispozici ucelený model pro dodávání a provoz produktů i služeb založených na technologiích.

ITIL 4 chrání stávající investice lidí i organizací do ITIL, jelikož je rozšířením stávajícího rámce a umožňuje organizacím pružně přejít na nové způsoby práce, které přináší moderní digitální svět.

Mění se však certifikační schéma - je "štíhlejší" než u verze 3/2011, ruší se úrovně ITIL Practitioner i Expert (již vydané certifikáty však platí nadále) a cesta k nejvyšší úrovni Master bude jednodušší než dosud. Základní certifikací zůstává ITIL Foundation, která bude i nadále platit doživotně. Celá certifikační schéma ITIL 4 a možnost konverze certifikací ze staré verze na novou vypadají takto:

Kurzy a zkoušky ITIL 4 Foundation si u nás můžete objednat již nyní.

Kurzy a zkoušky ITIL Managing Professional Transition jsou dostupné od října 2019, ITIL 4 Strategist: Direct, Plan and Improve a ITIL 4 Specialist: Create, Deliver and Support od listopadu 2019. Od 29.2.2020 jsou dostupné také kurzy a zkoušky modulů ITIL 4 Specialist: Drive Stakeholder Value a ITIL 4 Specialist: High Velocity IT.

 

Důležité upozornění ohledně "ITIL 4 Foundation Bridge"

ITIL 4 je oproti předešlé verzi zásadně přepracován. Proto neexistuje a ani nebude existovat certifikační zkouška "ITIL 4 Foundation Bridge" pro držitele certifikátů ITIL předešlých verzí. Pokud nemáte alespoň 17 kreditů za zkoušky ITIL v3 / 2011, pak je jedinou možností upgradu vaší kvalifikace na nejnovější verzi ITIL absolvování plné zkoušky ITIL 4 Foundation.

Ze stejného důvodu vlastník ITIL - AXELOS Limited ani exkluzivní zkušební institut - PeopleCert nedoporučují realizovat kurzy ITIL 4 Foundation Bridge či jakékoliv jiné "přechodové" kurzy kromě ITIL 4 Managing Professional Transition. Přesto se na trhu objevily nabídky kurzů "ITIL 4 Foundation Bridge". V tom lepším případě to však jsou "marketingově onálepkované" standardní kurzy ITIL 4 Foundation, v tom horším podvodné nabídky. Některé z těchto nabídek se dokonce snaží navodit dojem, že pro udržení Vaší certifikace ITIL musíte absolvovat takový "bridge kurz" a zkoušku ITIL 4 Foundation. Jedná se o klamavou praktiku - všechny certifikáty ITIL podle předešlých verzí zůstávají v platnosti na dobu, na kterou byly vydány.

Proto doporučujeme na nabídky kurzů ITIL 4 Foundation Bridge nereflektovat.

Priložené súbory: 

Přidat komentář