Přejít k hlavnímu obsahu
Menu

Závažná omezení vyvolaná nedostupností oficiální literatury AXELOS a novou politikou PeopleCert

Závažná omezení vyvolaná nedostupností oficiální literatury AXELOS a novou politikou PeopleCert

PeopleCert, nový vlastník společnosti AXELOS a jediný zkušební institut její standardů, k 31.12.2021 vypověděl smlouvu s původním vydavatelem a distributorem oficiální literatury standardů AXELOS včetně PRINCE2, PRINCE2 Agile i ITIL.

Dále PeopleCert oznámil, že distribuci této literatury bude nově zajišťovat ve vlastní režii, přičemž od 1.2.2022:

  1. Všichni kandidáti zkoušky základní úrovně - PRINCE2 Foundation, PRINCE2 Agile Foundation, ITIL 4 Foundation - si musí se zkouškou povinně koupit i elektronickou verzi oficiální knihy příslušného standardu (Managing Successful Projects with PRINCE2/ PRINCE2 Agile Guidance/ ITIL Foundation ITIL 4 Edition) přes proprietární platformu PeopleCert.
  2. Pokud není kniha dostupná v jazyce zkoušky – přičemž v češtině žádná oficiální literatura AXELOS dostupná není – student automaticky dostane knihu v angličtině, bez možnosti výběru jazyka knihy.
  3. Kandidáti, kteří absolvují zkoušky PRINCE2 v češtině, tzn. podle předešlé - 5. edice PRINCE2 z roku 2009, k ní dostanou knihu podle 5. edice z roku 2009, bez možnosti zvolit si 6. edici (přičemž zaměstnanci PeopleCertu dohlídající na zkoušky nově dělají velké problémy kandidátům, kteří píší zkoušky PRINCE2 Practitioner podle 5. edice a chtějí mít na zkoušce knihu podle 6. edice).
  4. Studenti, kteří mají zájem o knihu v papírové podobě, si ji musí pořídit za plnou cenu. Nemohou dostat ke zkoušce místo elektronické knihy papírovou, což je zásadní nevýhoda zejména pro kandidáty zkoušek PRINCE2 a PRINCE2 Agile Practitioner, na kterých je povoleno používání knihy is vlastnoručními poznámkami, avšak standardně jen v papírové podobě (dočasně kvůli "Covid výjimce" i v elektronické na samostatném zařízení).
  5. Přeřazuje Česko mezi skupinu hospodářsky nejvyspělejších zemí, což samo o sobě znamená zvýšení cen zkoušek. Dále se cena zkoušky zvyšuje o povinný příplatek za online zkoušku (přestože papírové zkoušky od 1.2.2022 nebudou možné) a elektronickou knihu (bez ohledu na to, zda ji daný student chce, potřebuje a zda vůbec rozumí jazyku, ve kterém ji dostane).

Vzhledem k výše uvedenému jsme jako obezřetný hospodář ve 4. kvartálu 2021 ukončili nákup oficiální literatury AXELOS na sklad, jelikož od 1.2.2022 by se její zásoby staly téměř neprodejnými. Zásoby jsme takto zredukovali na minimum.

Bohužel PeopleCert nový systém distribuce literatury zatím spustil jen ve výrazně omezeném režimu (pouze papírové knihy, tisk pouze na objednávku), původní vydavatel ji již ukončil a také evropské skladové zásoby Amazonu, nakoupené ještě od původního vydavatele, jsou téměř vyčerpány.

Dále PeopleCert navzdory našim opakovaným upozorněním na problémy spojené s ukončením realizace papírových zkoušek k 1.2.2022 dodnes nevybudoval schopnost komunikovat s kandidáty v češtině, ani nevyřešil problémy spojené s bezpečnostními omezeními mnoha firemních zákazníků, znemožňující běh zkouškové aplikace na firemních počítačích.

Proto bohužel musíme, po téměř 13 letech poskytování školení PRINCE2 a dalších standardů AXELOS (dříve Cabinet Office a OGC), s těžkým srdcem přistoupit k těmto omezením:

  1. Do vyřešení situace s nedostupností literatury dodáváme oficiální literaturu AXELOS pouze zákazníkům, kteří si u nás objednají i příslušný kurz, přičemž tuto literaturu dodáváme výhradně v papírové podobě.
  2. Pokud PeopleCert nevyřeší výše uvedené nedostatky a omezení týkající se oficiální literatury a dostupnosti certifikačních zkoušek, k 31.12.2022 zcela ukončíme spolupráci s touto společností a tedy i poskytování kurzů PRINCE2, PRINCE2 Agile i ITIL.

Zákazníky, kteří již od nás mají kurzy včetně oficiální literatury objednané a ještě ji neobdrželi, prosíme o shovívavost. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pro Vás příslušné knihy co nejdříve zabezpečili.

Na základě otázek zákazníků si Vás dovolujeme informovat, že poukazy na zkoušky vystavené do 31.1.2022 zůstávají v platnosti po celou na nich uvedenou dobu. Výše uvedené zvýšení cen a „zpovinnění“ koupě knihy spolu se zkouškou se na ně nevztahuje.